Arja Wirzenius heittämässä ja nostamassa palkintoa voittajajoukkueensa Harmoisten nuorisoseuran kanssa.

Nuorisoseurat kisailivat mölkkyturnauksessa

Mölkkykisan jälkeen juhlittiin Kuhmoisten Nuorisoseuran 130-vuotista toimintaa kakkukahvien merkeissä.

Kuhmoisten Nuorisoseura järjesti perinteisen mölkkykisan Kuntalan takana olevalla hiekkakentällä syyskuun 7. päivänä. Kisaan oli kutsuttu mukaan Kuhmoisten muut nuorisoseurat. Voittajajoukkueelle oli luvassa suuri puinen kiertopalkinto, sorvattu mölkky. Joukkueita sai olla useampia samasta seurasta, ja jokaisessa joukkueessa oli kolme pelaajaa.

Tällä kertaa mölkkykisaan osallistui kuusi joukkuetta kolmesta nuorisoseurasta. Mukana olivat Harmoisten, Kissakulman ja Kuhmoisten nuorisoseurat. Lisäksi paikalla olivat Etelä-Suomen nuorisoseurojen toiminnanjohtaja Iija Filén ja toiminnanohjaaja Johanna Lindstam. Kannustusjoukkoja saapui myös paikalle seuraamaan kisaa.

Kuhmoisten Nuorisoseuran pj. Annariikka Nurminen sekä Suomen Nuorisoseurojen Johanna Lindstam ja Iija Filén.

Hiekkakentällä pelaaminen toi kisaan oman lisänsä. Mölkyn heittokapula pysähtyi hiekkaan eivätkä numeroidut keilat levinneet laajalle alueelle, kuten kovemmalla alustalla pelatessa. Tänä vuonna mölkkykisan voitti Harmoisten ykkösjoukkue, joka sai ensimmäisenä kokoon tasan 50 pistettä.

Aktiivisia nuorisoseuralaisia palkittiin

Mölkkykisan ratkettua siirryttiin Sahanrantaan nauttimaan Kuhmoisten Nuorisoseuran tarjoamat kakkukahvit seuran 130-vuotisen toiminnan kunniaksi.

Kahvittelun lomassa Veikko Mattila esitteli lyhyesti seuran historiaa. Kuhmoisten Nuorisoseura perustettiin vuonna 1893. Vuosikymmenten aikana toimintaa on ollut kaiken ikäisille. Iltama- ja elokuvatoiminta, bingo sekä tanhu- ja näytelmäkerhot olivat suosittuja. Lisäksi vuonna 1973 järjestettiin kaksipäiväiset Kuhmoisten Mahtihäät, johon osallistui tuhansia vierailijoita.

Kahvitilaisuuden lopuksi seura palkitsi ansioituneita henkilöitä. Kunniakirjan ja hopeisen ansiomerkin lehvillä sai Heikki Vilppala pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta toiminnasta nuorisoseurajärjestössä. Harrastustoiminnasta kunniakirjan ja hopeisen tunnustusmerkin lehvillä saivat Ulla Salmi ja Veikko Mattila. Lisäksi hopeisen tunnustusmerkin sai Paula Häyrinen, ja kupariset tunnustusmerkit saivat Annariikka Nurminen ja Reetta Poikonen.


Kirjoittaja ja kuvat Paula Häyrinen, Kuhmoisten Nuorisoseura ry

Jaa
Kirjoittaja
Nuorisoseurat
Näytä kaikki kirjoittajan artikkelit